Teflon, Xylan, Halar czy fluoropolimer?

Teflon, Xylan, Halar czy fluoropolimer?

Różnice pomiędzy nazwami powłok

Natrafiamy na różne nazwy obróbki powierzchni wymaganych przez naszych klientów i chociaż nazwy brzmią inaczej to finalna powłoka może być bardzo podobna. Najczęściej jest to spowodowane specyfikacją klienta końcowego lub firmy macierzystej, która wymaga dokładnego rodzaju powłoki od konkretnego producenta. Najczęściej używane nazwy to Teflon, Xylan, Halar lub chemiczne skróty fluoropolimerów (PTFE, FEP, PFA i ETFE). Nazwy są markami różnych producentów powłok, które możemy zastosować. Jaka jest różnica między nimi?

TEFLON®

Marka Teflon należy do firmy Chemours. Firma ta poprzednio nosiła nazwę DuPont i właśnie w jej laboratoriach odkryto związek chemiczny PTFE. Później nazwano go "Teflonem". PTFE należy do grupy fluoropolimerów ( bardziej szczegółowo poniżej). Z powodu rozszerzania się PTFE pod marką "Teflon" i jego stosowania w naczyniach kuchennych, powłoki fluoropolimerowe są dziś określane po prostu jako teflon. Można znaleźć całe spektrum powłok fluoropolimerowych pod marką TEFLON. Nie oznacza to, że inne firmy nie zajmują się produkcją fluoroplastów - wręcz przeciwnie.

XYLAN®

Nazwa Xylan obejmuje powłoki Whitford. Właściwości materiałów PTFE, PFA i FEP można również stosować na różnych elementach . Różnica między preparatem Xylan i Teflon polega na różnym składzie określonych powłok. Kolejną różnicą jest to, że Whitford dostarcza tylko powłoki, podczas gdy Chemours dostarcza także podstawowe materiały fluoropolimerowe lub produkty wykonane z tych materiałów. Każdy Xylan ma swój indywidualny numer i wskazuje on na konkretny typ powłoki, a tym samym jej szczególne właściwości.

HALAR®

W przemyśle chemicznym można znaleźć rozwiązanie o nazwie Halar. Możesz tez znaleźć powłokę ze skrótem ECTFE pod etykietą HALAR. Jest najczęściej stosowany jako ochrona przed korozją w przemyśle chemicznym. Powłoka ECTFE pod etykietą Halar jest produkowana tylko przez Solvay. W przeciwieństwie do Xylan i Teflonu, jest to zupełnie wyjątkowy i unikalny polimer. Natomiast w zależności od pożądanych właściwości i zastosowań można zastosować alternatywne powłoki.

Fluoroplastics

Jak opisywano powyżej, ogólną nazwą dla teflonu, Xylanu lub Halaru jest "powłoka fluoropolimerowa". Zgodnie z tym terminem istnieją różne rodzaje materiałów o różnych właściwościach: PTFE, PFA, FEP, ETFE i ECTFE. Chociaż to Chemours odkrył PTFE, inne firmy również produkują powłoki z tych materiałów. Każda firma ma własną markę zgodnie z opisem. Te marki powłok można zastąpić w oparciu o specyficzne wymagania funkcjonalne. Zależy to od konkretnego zapytania, i aby wybrać odpowiednią powłokę niezbędna jest indywidualna analiza. Więcej informacji o właściwości i rodzaje tworzyw można znaleźć w osobnym artykule na naszym blogu.

Powlecz swoje elementy teflonem

 

Apply teflon coating on your parts